Słabe włosy? To może być oznaka niedoboru biotyny.

Słabe włosy

Najpowszechniejszą reakcją na zauważenie pogorszenia kondycji włosów, czy też ich upadku, jest pójście do drogerii po szampon, którego etykieta obieca rozwiązanie powyższych problemów.Natomiast nie każdy rodzaj Problemów z włosami da się rozwiązać poprzez Użytkowanie odpowiedniego lekarstwa Stan zdrowia włosów przypomina nas o tym, co dzieje się w środku mechanizmu ludzkiego.

Włosy wyraźnie osłabione mogą być więc wskazówką poważnych niedoborów ważnych dla zachowania zdrowia substancji. Wystraszyć powinno zwłaszcza ich nadmierne wypadanie. Preparaty nie poradzą sobie z tym problemem. O wiele lepiej jest sięgnąć po wyjście jakim jest biotyna na włosy.

Rola biotyny w organizmie Ludzkim

Pod chemiczną nazwą „biotyna” kryje się witamina B7, zwana także witaminą H. Jest dostarczana do organizmu wraz żywnością. Bogate w nią są produkty żywnościowe takie jak: orzechy włoskie i ziemne, migdały, mąka pełnoziarnista, grzyby, wybrane warzywa (marchew, pomidory, szpinak), owoce (banany, melony, brzoskwinie), soja, drożdże, wątroba zwierząt, żółtko jajek, sery, masło. Ponadto, witamina B7 jest w pewnym stopniu normalnie syntezowana jest florę bakteryjną jelit.

Biotyna oddziałuje na organizm człowieka ma różne Jej podstawowa rola przyniosła jej przydomek „witaminy piękna”. Od witaminy H bowiem być zależna w ogromnej mierze kondycja skóry, włosów i paznokci, które w niemałym stopniu stanowią o wyglądzie . Jeśli chodzi o witaminy na włosy, biotyna jest zdecydowanie
najważniejszą z nich. Jednak wartość biotyny w organizmie nie ogranicza się tylko do zapewniania doskonałego wyglądu.

Biotyna pełni w ciele człowieka rolę nośnika dwutlenku węgla. Działa w syntezie kwasów tłuszczowych i aminokwasów, odpowiada też za prawidłowy przebieg procesów glukoneogenezy. Witamina B7 bierze udział wytwarzaniu protrombiny, która jest

nieużyteczna dla należytej krzepliwości krwi. Biotyna ponadto wspiera pracę tarczycy i jest konieczna dla właściwego pochłanianiu kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Jak widać, biotyna właściwości ma bardzo zróżnicowaną ale wszystkie są ważne dla regularnego funkcjonowania organizmu.

Najbardziej zauważalny ma wpływ biotyna na włosy, skórę i paznokcie i to przemiana w ich obrębie powinny być sygnałem ostrzegawczym, że być może nastąpił w ostatnim czasie jej brak Biotyna porządkuje wydzielanie łoju przez skórę, wzmacnia płytkę paznokci oraz pobudza wzrost włosów i nadaje im zdrową odmianę. Zatem objawy takie np: łojotok, stany zapalne skóry, zmiana koloru skóry, łuszczenie skóry, łamliwość paznokci, wypadanie lub słabość włosów, powinny zwrócić naszą uwagę.

Rezultat niedoboru biotyny

Objawy związane z pogorszeniem kondycji włosów, skóry czy paznokci, to tylko część nie najgorszych efektów niedoboru witaminy B7. Do niepożądanych skutków braku właściwej ilości biotyny w organizmie należą również: bóle mięśni, drętwienie dłoni i stóp, podwyższenie cholesterolu we krwi, chroniczne zmęczenie, senność, rozdrażnienie.

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, charakteryzuje się krótkim okresem półtrwania. Powoduje to, że niemożliwe jest zgromadzenie jej zapasów w organizmie.Niedobory witaminy B7 występują wprawdzie relatywnie czasami jednak nie jest trudno do nich niechcący doprowadzić. Syntezę biotyny w jelitach osłabia używanie antybiotyków, niektórych innych leków, spożywanie alkoholu, picie kawy, palenie papierosów. Niedobór może się też pojawić, jeśli dieta przez pewien czas będzie zbyt uboga w biotynę.Rezultaty mogą być poważne, dlatego potrzebna jest szybka reakcja.

 

Pierwsze ostrzeżenie

Przed tym jak niedobór witaminy H zacznie siać spustoszenie w całym ciele najpierw da o sobie znać na zewnątrz.Pierwszymi oznakami niskiego poziomu biotyny mają powstać problemy skórne i około-skórne. Dlatego, zamiast na widok większej niż zazwyczaj ilości włosów pozostałych na szczotce po czesaniu, udawać się na poszukiwania szamponu do zadań specjalnych, warto zastanowić się, czy to słabość włosów nie wynika może z niedoboru biotyny. Na korektę diety może być już wówczas za późno, gdyż przyjmowane wraz z nią ilości witaminy H mogą okazać się niewystarczające do zniwelowania niedoboru. Rozwiązaniem tego problemu jest natomiast sięgnięcie po adekwatnie zbilansowane preparaty, zawierające biotynę. Dobrym wyborem będą na przykład witaminy na włosy, gdyż biotyna jest najczęściej ich najgłówniejszym składnikiem. Biotyna tabletki, suplementy diety z biotyną,pomogą znormalizować poziom tej ważnej dla funkcjonowania organizmu witaminy.

Powinno się wiedzieć jak dokładnie biotyna działanie wywołuje w skórze głowy. Kumuluje ona mianowicie cząsteczki bio dostępnej siarki, po to, by następnie zasilić nimi, poprzez krew, macierz włosa (czyli jego korzeń). W macierzy włosa powstają wiązania siarkowe, które odpowiadają za silne i elastyczne spojenie łodygi włosa na całej jej długości. W macierzy włosa jest także wytwarzana masa keratynowa, która wypełnia przyrost łodygi. Proces ten odbywa się właściwie bezustannie. Dlatego też suplement diety, taki jak biotyna tabletki, ma bezpośredni wpływ na stymulowanie porostu włosów.

Aby uniknąć wystąpienia niedoborów biotyny, powinno się brać ją profilaktycznie. Witamina B7 jest w zupełności bezpieczna dla ludzkiego organizmu, a wielokrotne badania odnoszą że nie jest całkiem jej przedawkowanie. Nawet przyjęcie znacznie dużych dawek biotyny niż zalecane, nie wywołuje żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Zyski z przyjmowania biotyny są zaś nieocenione. Nie tylko pozwala ona utrzymać poziom niezbędnej dla życia witaminy w równowadze, ale też zapewnia efekt pięknych włosów, promiennej skóry i twardych paznokci.