Czego potrzebują włosy, aby błyszczeć pięknem?

Zdrowe włosy

Czego potrzebują włosy, aby błyszczeć pięknem? Schludne włosy to ważny element wyglądu. Nie chodzi o to, by były długie, ale przede wszystkim zdrowe, miękkie, lśniące, jednym słowem: wyjątkowe.

Włosy długie, ale zdewastowane, wyraźnie osłabione, o poniszczonych końcówkach, nie robią na nikim wrażenia.Aby się od tego uchronić, z pomocą przybywają witaminy na włosy.

Kosmetyki to za mało

Nikt już raczej nie ufa reklamom szamponów i odżywek, obiecujące niespodziewaną odnowę budowy włosa, i przywrócenie fryzurze pięknego wyglądu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Od wielu lat wiadomo, że aby zagwarantować swoim włosom wyjątkowy wygląd, powinno się dbać o nie nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Prawidłowa pielęgnacja włosów to jedynie połowa sukcesu. Aby prawidłowo rosnąć i zachowywać wytrwałość na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, włosy potrzebują witamin, spośród których główną jest biotyna na włosy.

Dostarczane organizmowi, wraz z pożywieniem witaminy na włosy, zapewnią, że będą one grube, zdrowe i mocne. Prawidłowa, pełna w witaminy, takie jak na przykład biotyna, dieta zagwarantuje włosom gwałtowny wzrost i wpłynie na to, że ich fizjologiczny skład biochemiczny będzie właściwy.

Witaminy na włosy klasyfikacja

Aby należycie rosnąć, włosy potrzebują wielu różnych specyfików i mikroelementów. Należą do nich witaminy A, E, F, C, H – czyli biotyna, oraz inne witaminy z grupy B. Jeśli mowa o mikroelementach, najważniejsze dla włosów są cynk, żelazo i miedź. Substancje te odpowiadają za utrzymanie w korzystnej kondycji najistotniejszych cech włosów.

Jaki wpływ mają poszczególne witaminy na włosy?

– Witamina A, zwana retinolem, jest odpowiedzialna za poprawny przebieg metabolizmu komórek rogowego nabłonka tkanki skórnej, w tym zrogowaciałych komórek macierzy włosa. Retinol zatem gra ważną rolę we wzmacnianiu włosów.

– Witaminy z grupy B są kluczowe w przebiegu procesów wzrostu włosów. Gwarantują także włosom osłonę przed chorobami i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Szczególną witaminą z grupy B jest biotyna (witamina H, witamina B7). Biotyna na włosy ma działanie szczególnie ważne
. Jako związek posiadający, biotyna wchodzi w skład keratyny, czyli głównego budulca włosów.

– Witamina E przyczynia się do połysku i gładkości włosów, pomaga je też chronić przeciwko działaniu wolnych rodników.

– Aby w organizmie w sposób korzystny przebiegała synteza kolagenu, również mającego wielkie znaczenie dla wyglądu i kondycji włosów, niezbędna jest witamina C.

– Witamina F, jako zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych, konieczna jest we wszystkich komórkach ludzkiego ciała, w tym również w tych włosowych. Przejawia działanie ochronne i stymulujące.

W jakiego rodzaju produktach spożywczych można znaleźć witaminy na włosy?

Przez wzgląd na to, że dla prawidłowego wzrostu włosy potrzebują wielu różnorakich witamin, ich źródeł szukać powinno się też w zróżnicowanych produktach spożywczych. W witaminę A bogate są takie elementy diety jak: jaja, wątróbka, nabiał, marchew, pomidory. Bardzo dużo witamin z grupy B znajduje się w ziarnach słonecznika, brokułach, jak również w mięsie drobiowym. Witaminę E znaleźć można między innymi w migdałach, oleju sojowym oraz w zbożach. Bogate w witaminę C są naturalnie cytrusy, cebula czy owoce kiwi. Witamina H to składnik orzechów włoskich i ziemnych, soji, występuje również w wątróbce, szpinaku, marchwi. Za doręczenie włosom wszelkich niezbędnych witamin odpowiedzialna jest więc zróżnicowana dieta. Nie można sprawdzić, czy wraz z pokarmem zapewniamy włosom wszystko to, czego potrzebują. Dlatego, jeśli włosy wykazują początki osłabienia, można skorzystać z któregoś ze specyfików witaminowych na włosy, dostępnych na rynku. Takie zbilansowane, zawierające różne potrzebne witaminy na włosy, jak także mikroelementy, preparaty, są nie tylko w formie pastylek, ale też między innymi jako misie na zdrowe włosy. Troska o dostarczenie włosom wszystkiego, czego potrzebują, z pewnością zaprocentuje ich pięknym wyglądem.