7 podstaw optymalnej pielęgnacji włosów

pielęgnacja włosów

Włosy to wspaniały dar od natury. Szansa wyboru spośród różnorodnych fryzur, uczesań, a nawet kolorów, zezwala kobietom na podkreślenie indywidualnej urody i wyrażenie osobowości. Cudowne włosy to główny atut, wpływający na całokształt wizerunku i dodający pewności siebie. Aby rzeczywiście cieszyły pięknem, ważna jest wiedza o tym, jak zadbać o włosy.

Niestety, zamiast być powodem do dumy i radości, włosy bardzo często są jedynie powodem frustracji. Szorstkość, łamliwość, utrata blasku, przetłuszczanie się, rozdwojone końcówki, to tylko niektóre z problemów, na jakie najczęściej skarżą się kobiety. Wielu z nich zapobiec może odpowiednia pielęgnacja włosów. Jakie są jej podstawowe zasady?

1. Myj włosy kiedy widzisz że tego potrzebują

Nie ma jednej, stałej reguły dotyczącej tego, jak często należy myć włosy. Zależy to przede wszystkim od tego, jak momentalnie się one przetłuszczają. Nie bez wpływu na częstość mycia włosów pozostaje też tryb życia, kierowany przez ich właścicielkę – kobieta codziennie uprawiająca intensywny sport, oczywiście będzie też codziennie myła włosy. Należy wiedzieć, że choć samo mycie, o ile jest delikatne, nie niszczy włosów, o tyle ich rozczesywanie po umyciu, a przede wszystkim suszenie, jest już niekorzystne. Dlatego, odpowiedź na pytanie, jak zadbać o włosy, wcale nie zawiera się w stwierdzeniu: myć je jak najczęściej. Należy to robić wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, niekoniecznie codziennie.

Myjąc włosy,należy zwracać uwagę na to, aby przy tym nie szarpać nimi – mokre włosy mają bowiem otwarte łuski i są w tym czasie jeszcze bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Przy tym, splątane w czasie mycia włosy, bardzo ciężko jest rozczesać, co powoduje kolejną okazję do ich uszkodzenia

2. Nie kładź się spać z mokrymi włosami

Wszystkie wiemy o tym, że włosy nie lubią suszenia suszarką. To na pewno prawda. Wysoka temperatura nie jest dobra do włosów,obojętnie, pod jaką postacią jest im serwowana. Dlatego bardzo często zastanawiamy się, jak dbać o włosy, przychodzi nam do głowy, aby ich nie suszyć. Jest to bardzo świetny pomysł pod tym jednak warunkiem, że damy włosom wyschnąć w pozycji innej, niż leżąca. Mokre włosy, jak już wspomniano punkt wyżej, są delikatniejsze i bardziej narażone na uszkodzenia od suchych. Idąc spać z mokrymi włosami, narażamy je na tarcie po poduszce i wyginanie ich na wszystkie strony. Ponadto rano po takim zabiegu budzimy się z raczej niezbyt zadowoloną fryzurą i natychmiast sięgamy po prostownicę… Taka pseudo pielęgnacja włosów, przynosi więcej zniszczeń niż pożytku. O wiele lepiej wysuszyć je chłodnym strumieniem powietrza z suszarki.

3.Zatroszcz się o włosy zniszczone

Jeśli już jest za późno na zapobieganie, a włosy dawno już utraciły swoją naturalną sprężystość, lekkość i blask, jest to chwila w którym warto zastanowić się, jak dbać o włosy zniszczone. Osłabienie włosów może być ich zemstą za słabe traktowanie, smażenie prostownicą i lokówką, liczne zabiegi koloryzujące itp., ale może być też oznaką niedoborów witamin i minerałów w naszym organizmie. Na pewno dobrze zrobi włosom ograniczenie szkodliwych dla nich zabiegów, jak też zwrócenie większej uwagi na ich prawidłową pielęgnację. Dobrze jest jednak dla ich wzmocnienia, sięgnąć po witaminy na włosy. Są takie witaminy, które w mechanizmie ludzkim człowieka pełnią ważną rolę, jeśli chodzi o procesy związane ze wzrostem włosów i paznokci, a także z kondycją skóry. Warto zadbać o ich uzupełnianie, nie tylko w okresie, gdy widoczne jest osłabienie włosów, ale też na co dzień, profilaktycznie.

4. Czesz włosy szczotką, która delikatnie będzie z nimi się obchodziła

Czesanie włosów, to czynność codzienna, normalna, potrzeba by utrzymać je w porządku i nie doprowadzić do tworzenia się kołtunów. Bardzo często więc nie zwracamy na tę czynność uwagi. A powinnyśmy. Czesanie włosów to przecież bezpośrednia, mechaniczna ingerencja w nie. Szczotka nie tylko dotyka włosów, ale też, natrafiając na ich splątania, szarpie je i przez to uszkadza, lub wręcz wyrywa. Zatem, jak zadbać o włosy, nadal systematycznie je szczotkując? Wybierając taką szczotkę, która będzie dla nich możliwie najbardziej delikatna. Gwarantują to na przykład szczotki, których ząbki są elastyczne.

5.Serwuj włosom domowe zabiegi

Dbanie włosów, poza ich odpowiednim myciem, czesaniem i układaniem, poza sięganiem po witaminy na włosy, to też oczywiście rozliczne zabiegi, nie tylko te w salonie fryzjerskim, ale i do zafundowania sobie samodzielnie, w domowym zaciszu. A więc, jak zadbać o włosy domowymi sposobami? Na pewno, przy okazji mycia włosów, nie zaszkodzi sięgać po odpowiednie dla nich odżywki. Innym rozwiązaniem na domową pielęgnację włosów, jest ich olejowanie, które opierają się na wsmarowywaniu we włosy naturalnych olejów, np. kokosowego. Wiele kobiet stosuje też witaminowe wcierki i ziołowe płukanki. Każde ze sposobów są warte wypróbowania przez każdą z kobiet, która szuka odpowiedzi na pytanie, jak zatroszczyć się

6. Podcinaj końcówki

Gdy zapuszczamy włosy, każde ich podcięcie wydaje się straszliwą zbrodnią przeciwko ich długości. Niestety pomimo naszych starań końcówki włosów niszczą się dość szybko. Są one najbardziej narażone na wady mechaniczne – ocierają się o ubrania, bywają przycinane przez suwaki, lub przygniatane paskiem od torebki, zimą wystają spod kaptura i czapki, chłonąc nie tylko zimno, ale i wszelkie zanieczyszczenia. Wskazówką że czas działać, są rozdwojone końcówki. Włos o takiej końcówce, będzie niestety niszczył się coraz bardziej, ku górze. Dlatego końcówki trzeba od czasu do czasu lekko podciąć. Nie tylko poprawi to wygląd całej fryzury, ale też realnie oddziałuje na poprawę kondycji włosów. Jak dbać o włosy, to zadbać całościowo!

7.Unikaj stylizacji na gorąco

Włosy ulegają zniszczeniu na skutek wielu czynników zewnętrznych, spośród których nie na wszystkie mamy wpływ. Główną krzywdę swoim włosom, robimy jednak najczęściej my same… Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o włosy, na początku powinnyśmy spróbować zmniejszyć liczbę szkodliwych zabiegów, jakim je poddajemy, lub choćby zredukować ich szkodliwość. Czegokolwiek nie obiecują instrukcje obsługi prostownic, czy lokówek, wysoka temperatura, zawsze jest nieodpowiednia dla włosów, a temperatura bardzo wysoka, może być dla nich wręcz zabójcza. Jeśli więc już stosujemy tych urządzeń do układania włosów, ustawiajmy odpowiednią temperaturę. Podobnie z suszarką – lepiej jest używać chłodnego strumienia powietrza, choć to jasne że suszy on wolniej.

Starając się używać do wszystkich zasad prawidłowej pielęgnacji włosów, na pewno poprawimy ich wygląd, ale przede wszystkim, wpłyniemy na ich zdrowie. Kobieta, która wie, jak dbać o włosy, będzie mogła cieszyć się fantastyczną fryzurą i brakiem zmartwień o to, jak zatroszczyć się o włosy zniszczone, bo jej włosy po prostu nigdy takie nie będą. Wysiłek wydaje się więc być wart efektów.